Днес е Тодоровден. Празникът се отбелязва винаги в първата събота на Великденския пост. На този ден православната църква почита Свети великомъченик Теодор Тирон.
Празникът е известен и с имената Тодорова събота, Конски Великден и Тудорица.
Според преданието византийският император Юлиан Отстъпник, знаейки че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, решил да се подиграе с тях, като заповядал да поръсят с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара. Свети Теодор обаче се явил на патриарха и му казал да забрани на християните да купуват каквото и да е от пазара, понеже храната е замърсена и да поръча на тези, които нямат храна у дома си, да си варят пшеница с мед.
Императорът видял, че мярката му няма ефект и заповядал храната да се продава както преди. От благодарност Църквата чества празника на светеца в от Великия пост.
Според българските народни обичаи този ден се изпълняват обичаи за здраве и плодовитост на конете. Стопаните стават рано, сресват коня, сплитал гривата и опашката му и ги украсяват с червени конци, пискюли и чеснови скилидки против уроки.
В Габровско на Тодоровден се спазва традицията близки и роднини да носят краваи в дома на младите булки, които са се омъжили през изминалата година. Едва след този ден по-възрастните от рода и семейството започват да ги наричат „невести“.
В Родопската област е известен и обичаят Бекане. След църковната служба домакинята дава на всеки от семейството да хапне по няколко зърна натопен в топла вода от предишния ден грах. От него хвърля към тавана по една шепа за всички и за добитъка. Момите нижат броеници от накиснат във вода грах или нахут, украсяват ги с копринени конци и ги дават на избраниците си, а те им връщат подаръци.
На този ден имен ден празнуват Тодор, Теодор, Теодора, Божидар, Богдана и Найден.