Царската туршия е едно от най-популярните зимни ястия в България. Със своя богат вкус и цветове, тя е не само традиционно допълнение към трапезата, но и източник на полезни вещества. Тази туршия съчетава разнообразни зеленчуци, които ферментират в солен или оцетен разтвор и така се запазват за зимата. Освен с отличния си вкус, туршията е известна и със здравословните си ползи.
Рецепта за Царска туршия
Необходими продукти:
- 2 кг зелени домати
- 2 кг моркови
- 2 кг карфиол
- 2 кг камби (червени чушки)
- 1 връзка целина
- 1 глава чесън
За маринатата:
- 5 литра вода
- 300 мл оцет
- 250 г захар
- 200 г сол
- 10-15 зърна черен пипер
- 3-4 дафинови листа
Начин на приготвяне:
- Приготвяне на зеленчуците: Измийте добре зеленчуците. Нарежете морковите на колелца, камбите и зелените домати на четвъртинки, а карфиола на малки розички. Нарежете целината на ситно, а чесъна разделете на скилидки, без да го белите.
- Подреждане в буркани: В големи буркани (или съд за туршия) започнете да редите зеленчуците, като редувате моркови, домати, камби и карфиол. Добавете по няколко скилидки чесън и малко нарязана целина във всеки буркан.
- Приготвяне на маринатата: В голяма тенджера загрейте водата и добавете солта, захарта, оцета, черния пипер и дафиновите листа. Оставете сместа да кипне и разбъркайте добре, докато солта и захарта се разтворят напълно.
- Заливане: След като маринатата леко се охлади, залейте зеленчуците в бурканите, като ги покриете изцяло.
- Съхранение: Затворете добре бурканите и ги оставете на хладно място за около 10-15 дни, за да ферментират. След този период царската туршия е готова за консумация.
Ползи за здравето от Царската туршия
Царската туршия е богата на витамини и пробиотици, които оказват положително въздействие върху организма:
- Подсилва имунната система – Туршията съдържа витамин С, който е силен антиоксидант и помага на организма да се защитава от инфекции и настинки през зимата.
- Подобрява храносмилането – Ферментацията на зеленчуците създава полезни пробиотици, които подпомагат храносмилателната система и стимулират растежа на добрите бактерии в червата.
- Поддържа здравето на сърцето – Чесънът в царската туршия е известен с антиоксидантното и антибактериалното си действие, което подпомага сърдечно-съдовата система.
- Регулира нивата на кръвната захар – Пробиотиците в ферментиралите зеленчуци могат да повлияят положително на нивата на кръвната захар и да помогнат за тяхното поддържане в норма.
- Богата на витамини и минерали – Заради разнообразието на зеленчуци, царската туршия съдържа витамин А, витамин К, фибри и различни минерали, които са полезни за цялостното здраве на организма.
Царската туршия е чудесно допълнение към зимните ястия, особено когато е сервирана с месо, картофи или бобени ястия. Тя е вкусна и сама по себе си като леко мезе. За максимален ефект върху здравето, консумирайте я умерено, тъй като високото съдържание на сол може да повлияе на кръвното налягане.
Насладете се на тази вкусна и полезна българска традиция и добавете към зимната си трапеза вкусна и питателна царска туршия!
Автор: Yugozapad.com
За още интересни новини ни последвайте във Фейсбук – facebook.com/YugozapadNEWS