Самуилова крепост се намира на 16 км. западно от град Петрич, посока ГКПП Златарево, границата между България и Северна Македония. Останките от средновековното укрепление и селище са консервирани, а районът около него е благоустроен и социализиран. От паркинга на обекта към парк-музея ни води красива алея покрай брега на река Струмешница. Археологическият обект „Самуилова крепост” включва 40 консервирани малки землянки и т. нар. „Голяма землянка”, руините на наблюдателна кула и прекрасен природен парк.
Мястото, където склоновете на Беласица и Огражден планина се приближават и образуват Ключката клисура, се населява от древността, но най-бурният период в неговата история е свързан с управлението на цар Самуил (997 – 1014 г.). С оглед засилването на отбраната срещу Византия, българският владетел изгражда цяла система от отбранителни съоръжения, които започват високо от склоновете на Беласица, южно от село Ключ и стигат до Огражден. От хълма, върху който сега се намира Националният парк-музей „Самуилова крепост”, се е контролирала цялата Ключка теснина.
Историята разказва, че при битката през 1014 г. в околностите на крепостта византийският император Василий ІІ разгромява българската войска. Императорът ослепява пленената 14-хилядна българска войска, като оставя на всеки сто души по един с едно око да служи за водач. Заради тази своя нечувана жестокост, Василий II получава прозвището Българоубиец. Когато цар Самуил вижда скръбното шествие на осакатените си войници, сърцето му не издържа….
Самуилова крепост е тържествено открита на 23 октомври 1982 година като Национален парк-музей „Самуилова крепост“.
Обектът е част от Националното туристическо движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“.
За още интересни новини ни последвайте във Фейсбук – facebook.com/YugozapadNEWS