Църквата „Св. Петка“ в село Цървище, разположено в община Кочериново, област Кюстендил, е в състояние, което изисква спешна реставрация. Този храм, който е духовен и културен център на селото, е важен не само за местните жители, но и за всички, свързани с него по родова линия. Реставрацията му е наложителна, за да се запази както неговата архитектурна стойност, така и духовната му роля в живота на общността. Църквата е построена през 1874 г. Тя представлява сравнително малка, еднокорабна, псевдобазиликална сграда. Иконостаса е двуредов, добре оформен с дърворезбена украса. Стените отвътре са изписвани в периода 1883 до 1925 г.,
„Св. Петка“ и родът Байрактарски от село Цървище
Методи Байрактарски, главен редактор на Yugozapad.com, Blagoevgrad2700.com и Intriguvashto.com: Аз съм лично ангажиран с възстановяването на тази църква. Моят баща, който е родом от село Цървище, е погребан в близост до храма, което прави връзката ми с това място дълбоко лична и емоционална. Семейството ми е тясно свързано с историята на църквата, а свещеникът Стефан Байрактарски, мой роднина, служи в „Св. Петка“ през целия си живот, отдаден на духовната грижа за местната общност. Стефан Байрактарски е първи братовчед на моя дядо Методи, на когото съм кръстен, което прави връзката ни с църквата още по-силна. Освен това, в стенописите на църквата е запечатано името на прадядо ми – Христо Байрактарски, който също е оставил своя отпечатък върху духовната и културна история на този свят храм.
Село Цървище – История и Произход на Името
Село Цървище е малко, живописно селце, разположено на южните склонове на планината Руен – най-източната част на Осоговската планина. Селото се намира на 451 метра надморска височина и отстои на около 30 км югозападно от град Дупница. Географското му разположение и планинският релеф придават на селото спокойствие и уникална атмосфера. Произходът на името „Цървище“ е предмет на различни предположения. Според някои, името идва от „Црквище“ – обозначаващо място, където е имало църква или храм. Други го свързват с местните природни условия – „црвяк“ (червей), позовавайки се на червеите, които нападали черешите в района. Трета теория гласи, че името е свързано с качественото червено вино, произвеждано в селото, което карало хората да „црвеят“ (зачервяват се) след консумацията му.
Църквата „Св. Петка“ не е просто религиозен обект – тя е носител на историята и традициите на село Цървище. Реставрацията й е важна за съхранението на този духовен център, който през годините е служил като място за молитва, обединение и утеха за местната общност.
Автор: Yugozapad.com
За още интересни новини ни последвайте във Фейсбук – facebook.com/YugozapadNEWS