Палатово е малко, но исторически наситено село в Западна България, разположено в община Дупница, област Кюстендил. Селото се намира на 536 метра надморска височина и обхваща землище от 10,957 km². Пощенският му код е 2681.
Древна история
Палатово е било обитавано още по римско време, като за това свидетелстват различни археологически находки, открити в региона. Местността около селото е богата на исторически артефакти, които разкриват присъствието на древни цивилизации по тези земи.
Царското братоубийство
Едно от най-значимите събития, свързани с Палатово, е царското братоубийство, извършено от цар Самуил. В местността Разметаница, близо до селото, цар Самуил обезглавява своя брат Арон и избива неговото семейство заради тайни преговори и предателство. Според легендата, след убийството войниците на Самуил изпадат в паника и хаос, което довежда до името на местността – Разметаница, което идва от „размятането“ на хората, уплашени от жестоката новина.
Разположение и произход на името
Палатово се намира в полите на Мирчов рид, а името му произлиза от „палатите“ (дворците) на Арон и Самуил, които според легендите се намирали в близката местност Царичина.
Икономическо и културно развитие
Палатово има дълга история, свързана с икономическо развитие и местни занаяти. Данни за селото се откриват още в Кондиката на самарджийския еснаф от 1576 г., където е записан списък на жителите на селото, които плащали данък, наречен „беглик“, за броя на своите овце.
През 1956 г. в селото е основано ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство), което играе важна роля в икономическото развитие на региона през социалистическия период.
Училището в Палатово
Първото училище в Палатово е открито през 1879 г., като първоначално учениците са били обучавани в частна постройка. През 1883 г. започва строежът на нова училищна сграда, а през 1938 г. започва строителството на ново, по-голямо училище. Въпреки че училището функционира до 1982 г., поради намаляващия брой ученици, то е закрито.
Народно читалище „Искра“
През декември 1930 г. е основано народното читалище „Искра“, което се превръща в културен център за местната общност. Читалището играе важна роля в развитието на културния живот в селото и околността.
Църквата „Свети Теодор Тирон“
Една от най-забележителните постройки в Палатово е църквата „Свети Теодор Тирон“, единствената в Дупнишко, която носи това име. Строежът на храма започва през 1903 г. и приключва през 1907 г., като земята за църквата е дарена от местния жител Христо Скоклев. Според легендите, при строежа е зазидана сянката на един от синовете му, който по-късно починал.
Стенописите на църквата са завършени през 1910 г., а през 2008-2009 г. храмът е реновиран, като днес той е едно от най-важните духовни средища за селото.
Село Палатово е малко населено място с богата история и значими културни и исторически паметници. От древните римски времена до царското братоубийство и съвременните културни институции, селото е запазило своето място в историята на България. Днес, макар и малко по население, Палатово продължава да пази своята културна идентичност и историческо наследство.
Автор: Yugozapad.com
За още интересни новини ни последвайте във Фейсбук – facebook.com/YugozapadNEWS