
Емил Кюлев остава едно от най-запомнящите се имена в съвременната българска история – не само като успешен банкер и предприемач, но и като символ на прехода, белязан от икономическа трансформация, властови сблъсъци и неразкрити престъпления. Роден през 1957 година в София, той преминава през образование в престижната Руска гимназия, а впоследствие завършва висше икономическо образование в УНСС, специалност „Международни икономически отношения“. Началото на професионалния му път минава през структурата на МВР, където работи като следовател. Този етап от живота му оформя аналитичния му подход и усет към сложните механизми на властта и финансите.
След 1989 година, когато България поема по пътя на пазарната икономика, Емил Кюлев съзира нови хоризонти. Основава фирмата „Контракт Кюлев“ – едно от първите частни дружества в сферата на недвижимите имоти у нас. С времето дейността му се разширява, а амбициите му го отвеждат все по-дълбоко в света на банките и застраховането. През 90-те години Кюлев участва в създаването на БРИБанк, а по-късно и в придобиването на Росексимбанк – стъпки, които го изстрелват сред най-влиятелните фигури в българския финансов сектор. Неговото име се свързва с модернизацията на банковите услуги, както и с въвеждането на нови корпоративни модели на управление.
Истинският пробив идва през 2002 година, когато той придобива контрола върху застрахователното дружество „ДЗИ“ – една от най-старите и реномирани компании в бранша. Така се ражда мощна финансова група, която обединява банков, застрахователен и инвестиционен капитал под един покрив. Кюлев не просто управлява – той изгражда икономическа структура с дългосрочна визия и международни амбиции. Това му носи признания като „Банкер на годината“ и „Мистър Икономика“, а името му неизменно присъства в класациите за най-богати и влиятелни българи.
Извън бизнеса, той инвестира и в медиен сектор, участвайки в създаването на регионални вестници и развивайки платформи за публично влияние. Става член на престижни икономически организации, сред които Асоциацията на търговските банки и бизнес клуба „Г-13“, където си партнира с водещи индустриалци.
Но на 26 октомври 2005 г. тази внушителна кариера завършва трагично. Кюлев е убит посред бял ден в столицата, докато шофира. Убийството му е показно, хладнокръвно и остава неразкрито – въпреки десетилетията разследвания и спекулации. Въпросите около причините и поръчителите на това престъпление все още витаят без отговор, подхранвани от догадки за икономически интереси, политически връзки и криминални мрежи.
Емил Кюлев се превръща в символ не само на икономически подем, но и на крехкостта на успеха в една бурна и често безмилостна среда. Историята му е огледало на прехода – време на възможности, но и на сенки, в които се крият тайни, оставени извън светлината на правосъдието.
Автор: Методи Байрактарски / Yugozapad.com
За още интересни новини ни последвайте във Фейсбук – facebook.com/YugozapadNEWS