
Преподобна Стойна е българска светица, чийто живот и чудеса се почитат и до днес. Родена е на 9 септември 1883 година в село Хазнатар, което по времето на нейното раждане е част от Османската империя, а днес се намира в Гърция, в областта Сярско. Тя е известна със своята святост, умението да лекува и ясновидски способности, които проявява още от ранна възраст. Житие й е изпълнено с примери за дълбока вяра, молитва и отдаденост към Бога.
Стойна израства в семейство, което не е заможно. На седемгодишна възраст тя се разболява от едра шарка, която води до ослепяване. Въпреки физическото си ограничение, тя започва да проявява удивителни способности, включително ясновидство и лечение на болести. Тези способности я правят известна сред съселяните ѝ и започват да я възприемат като човек със свръхестествени дарби.
На шестнадесетгодишна възраст Стойна започва да води много усамотен живот в отделна стая. Според разказите, на този етап тя получава божествено откровение. В съня ѝ се явява свети Георги, който ѝ заръчва да копае в двора на дома си. Стойна изпълнява указанията му и, с помощта на съседите си, открива икона на свети Георги и кандило, които стават основа за изграждането на малък параклис в двора. Това място се оказва свято за нея и тя започва да прекарва все повече време в молитви и размисъл.
Прозвището „Стойна“ й било дадено от съселяните поради строгия, аскетичен начин на живот, който водела. Тя започнала да живее в пълно уединение, отдавайки се изцяло на вярата и молитвата. Няколко пъти е споделяла със своите близки, че ще бъде като мъртва за няколко дни, но да не я погребват. След тези периоди тя възкръсвала и ставала отново здрава, което се възприемало като чудо и подчертавало святостта ѝ.
След Междусъюзническата война и промяната на границите, семейството на Стойна е принудено да напусне родното си село Хазнатар, което остава част от Гърция. Те се преместили в България, като преминават през село Долна Сушица, което по-късно става Златолист. Там, в храма „Свети Георги“, Стойна остава да живее и да посвещава остатъка от живота си на молитви и пост.
През тези години тя приема множество поклонници от различни краища на страната, които идват за помощ, съвети и изцеление. Мнозина свидетелстват за чудотворната ѝ сила да лекува болести, да дава утеха и да извършва чудеса. Тя остава известна със своето милосърдие и доброта и е считана за духовен водач и лечител.
Преподобна Стойна умира на 22 декември 1933 година, след като се разболява от пневмония. Тя отказва да приема лекарства, което отново потвърдило нейния аскетичен и вяра изпълнен начин на живот. Стойна е погребана в двора на църквата „Свети Георги“ в село Златолист, където нейното име и памет се съхраняват и почитат и до ден днешен. След нейната смърт местни хора и роднини разказват за живота ѝ, като тези разкази са публикувани през 1986 година в списание „Български фолклор“.
Преподобна Стойна е известна също и с роднинските си връзки с известния серски войвода Георги Хазнатарски. Те са първи братовчеди и също произлизат от същото село – Хазнатар.
Житие на Преподобна Стойна е не само разказ за святост и чудеса, но и за силата на вярата, саможертвата и любовта към Бога. Нейният живот продължава да бъде пример за последователите на Христовото учение. Споменът за нея и нейното чудотворство се е запазил през годините и тя остава важен духовен символ за всички вярващи. Днес паметта на Преподобна Стойна се почита както в България, така и в Гърция, като нейното име продължава да се свързва с мир, изцеление и духовно възраждане.
Автор: Методи Байрактарски / Yugozapad.com
За още интересни новини ни последвайте във Фейсбук – facebook.com/YugozapadNEWS