Кметът на община Благоевград публикува за обществено обсъждане комплекс от мерки за повишаване на приходите и стабилизиране на община Благоевград, които ще дадат възможност за реализиране на политика на устойчиво развитие, повишаване на качеството на живот, по-висока ефективност и качество на предоставяните услуги, повече инвестиции в изграждането и поддръжката на публичната инфраструктура и в социалната, образователна и културна сфери.
На вниманието на жителите на общината е и предложението на кмета Методи Байкушев за актуализация на границите на зоните за данъчното облагане на недвижимите имоти, намиращи се на територията на община Благоевград. Това ще доведе до по-справедливо разпределение на данъчната тежест между собствениците на имоти и до възможност за намаляване на данъка за недвижимите имоти от 2.5 на хиляда на 2.4 на хиляда върху данъчната оценка на имота, като ще увеличи приходите на общината.
Сега действащите граници са приети преди повече от 15 години, те не отчитат развитието на града, разширяването на центъра и новото строителство в урбанизираните територии и не съответстват на определените в Общия устройствен план (ОУП) на община Благоевград от 2011 г.
Районите със сходни характеристики и комунално обслужване ще бъдат третирани по еднакъв начин. Всички земеделски територии извън строителните граници на Благоевград, за които е проведена процедура по промяна на предназначението им в урбанизирана територия, ще се включат в пета зона. Предлага се още Данък при възмездно придобиване на имущество да бъде намален от 3 на сто върху цената на придобиваното имущество на 2,9 на сто.
Предложена за обсъждане е и нова Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Благоевград, която да замени приетата преди 21 години, която не отговаря на сега действащите обществени отношения.
Задълбочен анализ на действащите на територията на общината такси и цени на услуги установи, че размерът не покрива разходите за предоставянето им, което налага дофинансиране от собствени източници на Община Благоевград. Разработена е Методика за определяне на разходоориентиран размер на таксите, въз основа на която са предложени определените по методиката такси и цени на услуги.
Предлага се такса битови отпадъци (ТБО) през 2025 г. да бъде 2.95 промила върху данъчната оценка на имота. Увеличението с 0.45 промила се налага след задълбочен анализ, който показва, че от години приходите от таксата за битови отпадъци не покрива пълния размер на разходите по предоставяне на услугите за чистота и разликата между разходите и размера на приходите от таксата, остават за сметка на общинските приходи от други дейности. Дори и с допълнителното финансиране със собствени за общината средства от други източници, системите за управление на отпадъците функционират на минимума. Тези обстоятелства поставят Общината в невъзможност да инвестира в нови машини и оборудване, както и в нови съдове за разделно събиране.
През 2025 г. ще стартира и работата на Анаеробната инсталация, за която според финансовия разчет за година е необходим значителен финансов ресурс – около 2 милиона лева, който по закон също трябва да се осигурят от ТБО.
В процес на проектиране са, и през следващата година ще бъдат изградени площадка за безвъзмездно предаване на разделно събрани битови отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци – 800 000 лева и Клетка 2 на депото за битови отпадъци – 1 900 000 лева. Крайно наложително е и закупуването на съдове за сметоизвозване, поради амортизация на старите.
Предложена е и промяна на данъка върху превозните средства, който за повечето категории МПС е близо до минимума по закон и не осигурява достатъчно приходи за устойчива поддръжка на уличната мрежа. Предлага се и увеличение на туристическия данък, който не е променян от 2014 година и с който ще се финансират дейности за привличане на повече туристи в града.
Не се предлага промяна в таксата за таксиметрови услуги, решението на кмета е подкрепено и от „Съюз на таксиметровите превозвачи“ – Благоевград.
Кметът предлага увеличение на таксата за паркиране в Синя зона от 1 на 2 лв. за час. Целта е да се ограничи автомобилния трафик в централна градска част, което ще доведе до подобряване на пътната инфраструктура, намаляване на замърсяването на въздуха и повишена безопасност на движението. Повишението цели да осигури и допълнителни приходи, с които да се финансират дейности по подобряване на уличната мрежа и облекчаване на проблема с паркирането. В процес е изработване на генерален план за организацията на движението в общината. След приключване на работата по него през 2025 г., ще бъдат предложени и допълнителни площи в обхвата на зоната за платено паркиране.
Предложенията на кмета за промени в Наредбите са направени след внимателен експертен анализ и подробна План-сметка за 2025 г. и при отчитане на икономическата ситуация в страната – инфлационните процеси, предстоящото увеличение на минималната работна заплата.
Предложените мерки са част от комплексни действия, които общинското ръководство предприема за повишаване качеството на живот на жителите на Община Благоевград.
Проектите за изменение и всички прилежащи документи са публикувани на интернет страницата на Община Благоевград тук. Становища и предложения от граждани се приемат до 15 декември. След изтичане на публичното обсъждане предстои предложенията да бъдат гласувани от Общински съвет – Благоевград.