В основата на невероятния акт на спасяването на българските евреи е онази историческа спойка между българската и еврейската общност, пълноценната интеграция на българските евреи в обществото, което никога не допусна разрушителни прояви на антисемитизъм, видени в други части на Европа. Само общество с дълбоки толерантни и хуманни ценности може да извърши такова дело. Това заяви президентът Румен Радев в село Горско Сливово, където участва в церемонията по наименуване на улица на израелския писател, историк и общественик, роден в България, проф. Михаел Бар-Зоар. В церемонията по повод Деня на спасяването на българските евреи и на отдаване на почит пред паметта на жертвите на Холокоста в Горско Сливово, участва и проф. Михаел Бар-Зоар.
В словото си пред дома, в който проф. Бар-Зоар е живял, държавният глава отбеляза героичния акт преди 81 години на целия български народ, на български институции и Българската православна църква, на професионални и творчески обединения, на университетски и научни среди, на многобройни обикновени български граждани, обединени от силната воля да спрат безумието на една от най-мрачните епохи в човешката история, обзета от човеконенавистната хитлеристка идеология за унищожение на еврейския народ. „Днес трудно можем да си представим каква невероятна духовна сила, смелост и решителност, е трябвало, за да се изправят срещу смазващата машина на Вермахта, прегазил цяла Европа, но нашите предци го направиха, водени от вярата в хуманизма, толерантността и доброто“, посочи държавният глава.
Румен Радев заяви, че Горско Сливово е свързано пряко с личността на израелския учен и българин по дух. „Прекарал, както самият той казва, едни от най-хубавите години в своето детство тук, на тази улица, той съхрани дълбоко в сърцето си непокътнат и устоял на времето своя български дух“, заяви той. Президентът Радев посочи неразривната връзка на проф. Бар-Зоар с паметната дата 10.03.1943 г. и подчерта неговият труд, благодарение на който светът се е запознал с историческата истина на героичния акт на спасяването на всички български евреи. Той е човекът, който продължава на всички международни форуми, дискусии, чествания да отстоява тази истина, каза още президентът.
Поради редица външни и вътрешни причини управлението преди 1989 г. не даваше гласност на тези събития, явно водено от идеологически съображения. Благодарение на професор Бар-Зоар светът започна да научава за тях, заяви държавният глава. „За съжаление днес се намират сили, водени от странни интереси, които се опитват да принизят този героичен акт на нашия народ и държава и да го принизят чрез вменяване на вина за гибелта на 11343 еврейски граждани от Македония и Беломорска Тракия, които тогавашната българска администрация по ясни исторически причини не е успяла да спаси“, посочи Румен Радев. По думите на държавния глава, независимо от декларацията на Народното събрание по този въпрос от 2013 г., в която най-висшият орган на държавата има абсолютно ясна позиция, продължават опитите за очерняне на страната ни на международни форуми, дебати, на исторически чествания и трактовки. „Все повече български изследователи, историци, политици и общественици разбират същността на тези усилия и им дават необходимия отпор“, подчерта държавният глава.
Днес сред нас е човекът, на когото дължим дълбоко уважение и признание за неговото цялостно дело да разбере светът истината за този невероятен исторически подвиг на нашия народ и страна, каза президентът. Той напомни, че през 2020 г. е удостоил проф. Бар-Зоар с най-висшето държавно отличие – орден „Стара планина“. „Професорът обаче винаги е бил сред хората. Винаги се е чувствал неразделна част от нашия народ и винаги се е ползвал с любовта на българите. Затова и именно хората, в израз на своята признателност, поеха тази инициатива да се наименува тази улица на негово име, за да може поколенията да помнят неговото праведно дело“, посочи президентът и изказа благодарност на местната власт и жителите за поетата инициатива.
В благодарственото си слово проф. Михаел Бар-Зоар посочи, че се чувства дълбоко свързан с България и подчерта, че българският дух е спасил българските евреи. А актът преди 81 г. е показал, че „един малък Давид може да победи един огромен Голиат“. Той подчерта, че историята за хуманизма на българите трябва да продължава да се разказва и да бъде пример за света.
Преди церемонията, на тържествено заседание на общинския съвет на община Летница, беше прието решението, с което бе наименувана улица „Проф. Михаел Бар-Зоар“. Вносител на предложението е кметът на общината д-р Красимир Джонев.
Пред журналисти президентът заяви, че трябва да помним какво означава, когато нашият народ е обединен зад хуманна кауза. „Трябва да помним тези събития, защото трябва да бъдем горди. В днешния свят изпълнен с противоречия, с толкова омраза, с желание за унищожение, ние продължаваме да даваме силен морален пример“, заяви още Румен Радев.
След края на церемонията държавният глава Румен Радев проведе среща с кметове и представители на местната власт от региона.