През последните дни редица български новинарски сайтове разпространиха информация, че британската телевизионна звезда Саймън Коуел е починал. Това далеч не е първият случай, в който интернет пространството е залято с подобни слухове за смъртта на известния съдия от Britain’s Got Talent и The X Factor. Оказва се обаче, че и този път новината е напълно фалшива.
Как започна всичко?
Слуховете започнаха след публикации в социалните мрежи, които обикновено са придружени от драматични заглавия и емоционални снимки на Коуел. Някои български медии побързаха да препишат тези твърдения без проверка на фактите, което доведе до лавинообразно разпространение на невярната информация.
Едно от популярните заглавия, появили се в мрежата, гласи: „Светът скърби! Обичаният Саймън Коуел почина на 64 години!“ (или съответно друга възраст). Статиите често включват недостоверни „подробности“ за инциденти, свързани със здравето му, които никога не са се случвали.
Реакцията на истинските медии и феновете
Малко след разпространението на слуховете официални източници, включително представители на Коуел и международни медии, опровергаха новината. Самият Саймън Коуел често се е шегувал с подобни слухове, които го „убиват“ в интернет почти ежегодно.
Феновете му също реагираха в социалните мрежи с коментари от рода на: „Стига вече, Саймън е по-жив от всякога!“ и „Това става смешно – всяка година един и същ слух.“
Защо тези слухове се разпространяват толкова лесно?
Фалшивите новини за смъртта на известни личности са често срещан феномен, породен от желанието за привличане на трафик към определени сайтове. Сензационните заглавия генерират кликове и споделяния, дори когато съдържанието е изцяло измислено.
Саймън Коуел не е единствената жертва на такива слухове. През годините интернет „погреба“ и други популярни лица от шоубизнеса, включително рапърите Eminem, LL Cool J, Will Smith, Dr. Dre и много други. Всеки от тях се е оказвал в центъра на фалшиви новини, които създават паника и объркване сред феновете им, преди истината да излезе наяве.
Какво можем да направим?
За да се предотвратят подобни ситуации, е важно:
- Да проверяваме информацията от надеждни източници.
- Да избягваме споделянето на сензационни новини, които изглеждат съмнителни.
- Да се доверяваме на официални медии и изявления от самите личности или техните представители.
Саймън Коуел, макар и често „умиращ“ в интернет, продължава да бъде активен и успешен, вдъхновявайки милиони хора по света. Нека следващия път, когато видим подобна новина, се запитаме: „Истина ли е това?“ – преди да натиснем бутона за споделяне.