С много усмивки, емоции и активното участие на десетки деца в района на Младежкия център в Сандански се проведе инициативата „Ваканция здравей! Да играем безопасно!“. Събитието превърна деня в истински празник на знанието, забавленията и полезните уроци за безопасност по време на лятната ваканция.
В състезателната програма се включиха отбори от I ОУ „Климент Охридски“, II ОУ „Христо Смирненски“, III ОУ „Христо Ботев“ и IV ОУ „Св. св. Козма и Дамян“. Освен участниците, инициативата привлече и много родители, деца и гости, които с интерес наблюдаваха демонстрациите и се включиха в разнообразните игри и занимания.
Сред най-атрактивните моменти бяха демонстрацията по вземане на отпечатъци, представена от младши експерт Йордан Апостолов от НТЛ, както и показните действия на полицейско куче с водач Божин Костов. Голям интерес предизвика и демонстрацията на служители от Групата за специални тактически действия, които показаха задържане на въоръжени лица.
Истинско вълнение за най-малките донесе и възможността да се почувстват като истински пожарникари. Инспектор Атанас Давидов от РСПБЗН – Сандански даде шанс на децата сами да пръскат с маркучи от противопожарния автомобил, което се превърна в една от най-оживените и харесвани части на събитието.
По време на инициативата младши експерт Йордан Апостолов разговаря с децата за вредите от наркотичните вещества, влиянието им върху човешкия организъм и тежките последици от тяхната употреба. Той обясни какво представлява престъплението, защо спазването на законите е важно и как младите хора могат да се предпазват от рискови ситуации.
Инспектор Тасев припомни основните правила за безопасно пресичане, безопасно управление на велосипед и правилата за пътуване в автомобил, като насочи вниманието към отговорното поведение на пътя през летния сезон.
Чрез викторини, логически игри, творчески работилници и практически демонстрации децата научиха важни уроци за безопасността по интересен, полезен и достъпен начин.
Водещ на събитието бе Невена Станкова. Сред официалните гости бяха заместник-кметът Павлина Караджова и началникът на отдел „Образование, култура, спорт и социално дело“ Радостина Траянова.
Инициативата още веднъж показа колко важни са съвместните усилия на институции, учители, родители и обществото за изграждането на култура на безопасност сред децата и младите хора в община Сандански.
