На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени. В България този ден е част от съвместната кампания на Министерството на вътрешните работи (МВР) и УНИЦЕФ под надслов „Никога повече“. Кампанията, която ще продължи до 10 декември – Деня на човешките права, има за цел да повиши осведомеността за различните форми на насилие и да насърчи нулевата толерантност към тях в обществото.
На пресконференция, проведена в Областната дирекция на МВР (ОДМВР) – Благоевград, старши инспектор Калинка Барбутева и г-жа Катерина Папазова от Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ представиха актуални данни и мерки срещу домашното насилие.
През 2023 г. в ОДМВР-Благоевград са издадени 156 заповеди за защита по Закона за защита от домашното насилие (117 за незабавна защита и 39 за постоянна защита). От началото на 2024 г. до октомври броят на заповедите е 127 (105 незабавни и 22 постоянни). Освен това се наблюдава ръст на досъдебните производства за престъпления, свързани с домашно насилие – 38 през 2023 г. и 54 до момента за 2024 г.
Една от основните цели на институциите е разработването на координационен механизъм на национално ниво за работа с пострадали и извършители на домашно насилие.
При подаден сигнал за насилие, приоритет на полицията е осигуряване на безопасността на пострадалите. Те получават информация за правата си по Закона за защита от домашното насилие, включително:
- Копие от предупредителен протокол.
- Информация за безплатна правна помощ.
- Насочване към медицинска помощ и кризисни центрове.
Старши инспектор Барбутева подчерта, че неспазването на съдебна заповед за защита е престъпление, наказуемо с лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева.
Г-жа Катерина Папазова уточни, че Дирекция „Социално подпомагане“ проверява всеки сигнал за насилие, включително и анонимните. При потвърждение в рамките на 24 часа се сформира мултидисциплинарен екип за подкрепа на жертвата.
В област Благоевград функционира кризисен център в гр. Гоце Делчев, където пострадалите могат да получат подслон, правна, социална и психологическа подкрепа. Освен това на територията действат и центрове за обществена подкрепа, които предлагат почасови консултации.
Всеки, който е жертва на домашно насилие или е свидетел на такъв инцидент, може да потърси помощ на следните телефонни линии:
- Европейски номер за спешна помощ: 112.
- Национална телефонна линия за деца: 116 111.
- Гореща линия за пострадали от насилие: 0800 18676.
- Национално бюро за правна помощ: 0700 18250.
Домашното насилие е сериозен проблем, но изход има. Съвместните усилия на институциите и обществото са ключът към промяната. Нека всички заедно се стремим към свят без насилие.