Заедно с 35 кметове от областите Благоевград, Кюстендил, Перник и София област се обединихме около общи мерки за финансиране на управлението на отпадъците в общините.
От 1 януари 2026 г. трябва да се въведе принципът „замърсителят плаща“, а още през тази година много от общините ще започнат да харчат пари за нови инсталации за третиране и депа, или ще инвестират в изграждането на такива.
Въвеждането на новите правила е изключително предизвикателство за цялото ни общество и за всяка от общините. То ще изисква огромни инвестиции в съоръжения, камиони, съдове, софтуер, информационни кампании, административен и контролен капацитет. Работа, която трябваше да е започната преди повече от 10 години, ще трябва да се свърши сега.
Кметовете, общинските съвети и гражданите трябва заедно да направим така че този преход да бъде плавен, да намалим темпа на нарастване на общото количество отпадъци и да увеличим разделното събиране, за да постигнем високи нива на рециклиране, които се изискват от закона.
Колкото по-ефективен е този процес, толкова по-бавно ще нараства такса смет в бъдеще.
От особена важност е постепенно да променяме разбирането и да създаваме рециклиращи общности, които знаят стойността на услугите и екологичната цена, която плащаме, когато депонираме отпадък, с който замърсяваме безценните български почви и води.
Отсега е ясно, че такса смет ще се увеличава през следващите години. Този процес е необратим и неизбежен. От общите усилия на администрацията и гражданите зависи дали увеличението ще бъде плавно, така че да е финансово поносимо.
Всички кметове на общини, които заставаме зад тази позиция, правим още през тази година предложения до общинските съвети за увеличаване на такса битови отпадъци, за да можем реално да посрещнем тези нужди, да можем да предоставим по-качествена услуга на нашите жители и да повишим качеството на живот.
Правим всичко възможно да предложим поносимо увеличение, но при липсата на финансова децентрализация в държавата това е изключително трудно.
Официалните данни на министерство на финансите показват, че всички общини в България, без изключение, не успяват да покриват разходите за местните си дейности с приходите от данъци и такси. Именно за това неизбежно, но разумно ще предложим според нуждите на общините корекции в местните данъци и такси.
Това заявих, заедно с кметовете на Перник, Кюстендил, Сандански, Петрич и Елин Пелин и с подкрепата на кметовете на останалите 30 общини от цяла югозападна България.
Кметове от Югозападна България обединяват усилия за по-добро управление на отпадъците