
Изключителни археологически открития от Мелник ще бъдат представени в националната изложба „Българска археология 2024“, организирана за осемнадесета поредна година от Националния археологически институт с музей при БАН. Събитието се реализира със съдействието на още 19 музея от страната и представя най-значимите находки и проучвания от изминалата година.
В тазгодишната експозиция ще бъдат включени 32 археологически обекта, проследяващи развитието на културите в днешните български земи от неолита до Късното средновековие. Сред тях специално място заемат находките от разкопките на църквата „Света Богородица Живоносен източник“ в град Мелник, проведени през 2024 г.
Разкопките се осъществяват по съвместен проект на Националния археологически институт с музей при БАН и Археологически музей – Сандански. Проектът е финансиран от Министерството на културата, като е подкрепен и от Община Сандански и частни дарители.
Сред най-ценните находки, които ще бъдат представени в изложбата, са:
- Фрагменти от средновековни стенописи (XIII – XIV в.), рисувани от изтъкнати майстори на своето време.
- Средновековен мраморен капител – свидетелство за богатата архитектурна традиция на Мелник.
- Две фаянсови чаши от османския период, които разкриват културните влияния върху региона през този период.
Тези артефакти са само малка част от общо 471 открити находки през 2024 г., сред които камък, керамика, метал, седеф, тъкани и стъкло. Всички те ще бъдат съхранявани и изложени в Исторически музей – Мелник, като ще допринесат за по-доброто разбиране на миналото на този емблематичен град.
Освен самата изложба, организаторите ще представят и специален каталог, включващ детайлна информация за представените находки и тяхното значение за историята и археологията на България.
Изложбата „Българска археология 2024“ не само ще демонстрира богатото културно наследство на страната, но и ще подчертае значението на археологическите проучвания за съхраняването и популяризирането на историята ни. Участието на находки от Мелник е поредното доказателство за безценното културно богатство, което този регион крие.
Очаква се изложбата да привлече множество посетители, сред които историци, археолози, любители на миналото и туристи, желаещи да се докоснат до най-новите археологически открития на България.