УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
В Държавен вестник, бр. 8 от 26.01.2024 г. беше обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация, който въвежда редица изисквания за повишаване на публичността и прозрачността в работата на Общинските съвети, а именно:
- публикуване на дневния ред и материалите към него за всяко предстоящо заседание на общинския съвет и на комисиите и задължение за публикуването им в отворен формат, позволяващ директно извличане на текстова информация, и/или в машинночетим отворен формат;
- публикуване на протокола от всяко заседание на общинския съвет и на комисия на интернет страницата на общинския съвет или на общината в отворен формат, позволяващ директно извличане на текстова информация, и/или в машинночетим отворен формат;
- излъчване на заседанията на общинския съвет и комисиите в реално време в интернет чрез интернет страницата на общинския съвет или на общината, като записите от заседанията се съхраняват на съответната интернет страница.
През изминалите четири месеца от публикуването на промените и преди предстоящото влизане в сила на изискванията за он-лайн излъчване от 1 юли т.г., в НСОРБ постъпиха много въпроси от общинските съвети и експертите в звената по чл.29 ЗМСМА относно практическото им прилагане.
В тази връзка Ви предоставяме следната консултация:
- Възможности за публикуване на изискуемите документи в отворен и/или в машинночетим отворен формат на интернет страницата на общинския съвет или на общината:
В чл. 27, ал. 1а и чл. 48а, ал. 1 от ЗМСМА са определени два формата (отворен или отворен машинночетим), в които могат да се публикуват дневният ред и материалите за него, касаещи всяко предстоящо заседание на общинския съвет, както и на комисиите. Регламентирано е, че се публикуват на интернет страницата на общинския съвет или на общината.
За нуждите на Закона за местното самоуправление и местната администрация не се съдържат текстове, които да определят използваните понятия: отворен формат и машинночетим отворен формат, така както е предвидено в Закона за достъп до обществена информация.
Машиночетимия отворен формат е по желание и възможност на общината или общинския съвет, тъй като изисква допълнителен финансов ресурс за разработването на специализиран софтуер.
Публикуването на документи в отворен формат не налага въвеждането на специализиран софтуер, а само спазването на изискването за ODF формат. С други думи, създадените файлове на дневен ред и материалите към него в Word, Excel или PowerPoint е подходящо да се запишат в open document format, след което да се публикуват на страницата на общината/общинския съвет.
Използваме възможността да обърнем внимание, че документите (дневен ред и материалите към него), които следва да се публикуват на страницата на общината/общинския съвет не могат да бъдат сканирани копия.
Във връзка с гореизложеното Ви предоставяме и следната допълнителна информация:
- Определение за използваното понятие „машинночетим отворен формат“ се дава в чл. 21 от Директива 2013/37/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. Посочено е, че даден документ е в машинночетим формат, ако е под формата на файл, който е структуриран така, че да позволява лесното му идентифициране, разпознаване и извличане на специфични данни чрез програмни приложения. Данните, кодирани във файлове, които са структурирани в машинночетим формат, са машинночетими данни. Машинночетимите формати могат да бъдат отворени или да бъдат защитени от право на собственост; те могат да бъдат официални стандарти или не. Документи, кодирани във файлов формат, който ограничава автоматичната обработка поради факта, че данните не могат въобще или не могат лесно да бъдат извлечени от тези документи, не следва да се считат за такива в машинночетим формат. С други думи, машинночетимият формат е електронен формат за данни, който е структуриран по начин, по който, без да се преобразува в друг формат, позволява софтуерни приложения да идентифицират, разпознават и извличат специфични данни, включително отделни факти и тяхната вътрешна структура.За да използвате машинночетим формат, трябва да създадете или получите данни в подходящ формат (CSV, JSON, XML и др.) и след това да ги обработите със съответния софтуер.
- В отворен формат, публикуваните материали следва да са със свободен достъп, да могат да бъдат четени и изтегляни като файл без ограничения и да позволяват директно извличане на текстова информация. В тази връзка следва да се спазят изискванията на чл. 36, ал. 4 от Наредбата за общите изисквания към информационните системи, регистрите и електронните административни услуги, в който е определено, че за текстови документи, електронни таблици и презентационни документи се използва ISO/IEC 26300 – OASIS Open Document Format for Office Application, освен ако няма обоснована технологична необходимост от друг формат. OpenDocument Format (ODF, съкратено от OASIS Open Document Format for Office Application – отворен формат за документи на офисни приложения) e отворен файлов формат на документи за съхранение и обмяна на редактируеми офисни документи, в това число и текстови документи (такива като бележки, отчети и книги), електронни таблици, рисунки, бази данни, презентации. Стандартът е достъпен за всички и може да бъде използван без ограничения. OpenDocument представлява алтернатива на частните закрити формати, включително DOC, XLS и PPT (формати, използвани в Microsoft Office), а също така на формата „Microsoft Office Open XML“ (този формат е свързан с различни лицензионни ограничения). Например файловият формат ODT е формат на отворен документ, използван предимно за текстови документи. Базиран е на стандарта Open XML и е разработен от техническия комитет на Open Document Format за офис приложения (OpenDocument), като се използва от много софтуерни програми с отворен код и собствен софтуер. ODT файловете също са съвместими с много мобилни устройства, което го прави лесно достъпен за потребителите.
- Отворен формат и машинночетим отворен формат са две понятия, свързани с обработката на данни и файлове в компютърните системи. Каква е разликата между тях:
Отворен формат – отвореният формат е формат на файл, който е стандартизиран и публично достъпен за използване от различни софтуерни приложения. Това означава, че спецификациите на този формат са публично достъпни и всеки може да създаде софтуер, който работи с файлове в този формат. Отворените формати спомагат за свободен обмен на данни между различни софтуерни приложения и системи, като намаляват зависимостта от инсталиране на специални софтуерни продукти.
Машинночетим отворен формат – машинночетимият отворен формат е вид отворен формат на файл, който формат е специално проектиран, за да бъде лесно четим и обработваем от компютърни програми, без човешка намеса. Това означава, че данните в такъв формат са структурирани по начин, който улеснява тяхната автоматична обработка, като например използването на стандартизирани синтаксиси като JSON (JavaScript Object Notation) или XML (eXtensible Markup Language).
Разликата между отворен формат и машинночетим отворен формат е, че машинночетимите отворени формати са специално проектирани, за да бъдат обработвани автоматично от компютърни програми, докато отворените формати могат да бъдат обработвани както от компютърни програми, така и от хора.
- Практически съвети и добри практики свързани с излъчване на живо в интернет и осигуряване на запис на заседанията на общинските съвети и на комисиите към тях
Заседанията на общинските съвети и комисиите могат да се излъчват на живо в интернет и да се записват едновременно чрез следните методи:
- През официалната интернет страница на общината или общинския съвет, могат да се излъчват заседанията на общинския съвет в реално време.
Същевременно, тези страници могат да бъдат използвани за архивиране на записите от предишни заседания. В тези случаи е подходящо да се използват видео стрийминг платформи като YouTube Live, Facebook Live или Twitch, като позволяват автоматично записване на предаванията, което ги прави достъпни за гледане след тяхното приключване.
Видео стрийминг или стрийминг медия е метод за предаване на данни в реално време, използван обикновено за мултимедийни файлове. Стрийминг платформата е софтуерно решение или уеб базирано приложение, което приема и излъчва видео поток. Излъчваното съдържание може да се гледа в реално време и на запис, без да е необходимо сваляне на видеото.
Стрийминг платформите се делят на две категории:
- Free Social Media Live Streaming Services: Разработки на големите социални мрежи (Facebook, YouTube, Twitch и др.). Те са безплатни за ползване и позволяват голямо сървърно натоварване.
- Live Streaming Developer Products: Софтуерни разработки на независими компании, които обикновено са платени и предлагат по-разширени функционалности.
- Съществуват специализирани услуги, които предоставят инфраструктура за професионално онлайн излъчване и съхранение на записи. Тези услуги могат да бъдат използвани за едновременно излъчване и архивиране на заседанията на общинския съвет.
Изборът на конкретен канал за излъчване и записване на заседанията зависи от техническите възможности, бюджета и предпочитанията на съответния общински съвет.
Обръщаме внимание:
Видео стриймингът е метод за предаване на данни чрез интернет, като същият е насочен към неопределен кръг от лица, които могат да ги достъпват. Технически възможно е наред с излъчването на живо да се прави едновременно и видеозапис, който може да се съхранява в самото устройство или в „облачно” пространство.
Комисията за защита на личните данни (КЗЛД) е разгледала подобен въпрос свързан с видеоизлъчване на живо (livestreaming) на заседания на общински съвет, чрез мобилни устройства на присъстващи граждани. В Становище с рег. №НДМСПО-01-8/04.01.2019г. се казва, че с оглед гарантирането на необходимите условия за ефективна работа на органите на местно самоуправление, допустимо и удачно е в Правилника за организацията и дейността на общинския съвет да се предвидят конкретни правила, като напр. предварително уведомяване на гражданите за извършване на видеозаписи и излъчване на живо на откритите му заседания.
В становището на Комисията за защита на личните данни се посочва, че общинският съвет разглежда въпроси от местно значение, както и при отчитане на принципите, при които функционира (откритост, достъпност и публичност), може да се направи извод, че излъчването на живо на негово открито заседание, би могло да се приеме като обработване в изпълнение на задача от обществен интерес /арг. чл.6, §1, б. „д” от ОРЗД/, което е едно от алтернативните основания за законосъобразност на обработването на лични данни. В тази връзка, следва да се отчита и обстоятелството, че вече има утвърдена практика за видео стрийминг на заседания на публични органи, напр. на Столичен общински съвет, Висш съдебен съвет и др.
Подробно можете да се запознаете със Становище с рег. №НДМСПО-01-8/04.01.2019г. на КЗЛД от:
Видео материалите от заседанията на общинските съвети и комисиите не попадат в обхвата на Закона за авторското право и сродните му права.
Осигуряването на възможност за стрийминг на заседанията на общинските съвети и комисиите, както и на техния запис, следва да се организира в зависимост от технологичните, организационни и финансови възможности.
Столичен общински съвет излъчва на живо и архивира заседанията на страницата си като използва YouTube. Създадена е възможност за излъчване на живо и през Facebook.
При направена справка в социалната мрежа YouTube към края на месец март над 30 общински съвета (Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Етрополе, Куклен, Кърджали, Мездра, Нова Загора, Пазарджик, Сунгурларе, Трявна, Хасково, Ценово и др.) използват видео стрийминг платформата за излъчване на заседанията на общинския съвет.
За Ваше улеснение изпращаме линк с горецитираната информация:
При качване на видео материал в собствен YouTube канал, лицето е едновременно и автор, и собственик на този материал, съгласно публикуваните правила на платформата. Създателите трябва да качват само видеоклипове, които са създадени от тях или за използването на които имат разрешение.
С пълния текст на правилата можете да се запознаете от:
Използването на Free Social Media Live Streaming Services (Facebook, YouTube, Twitch и др.) позволява на общинските съвети да осигурят прозрачност и достъпност на информацията за гражданите, както и да запазят записи за бъдещи справки.
По примера на сайта на Народното събрание, в сайта на общината/ОбС може да се интегрира модул за видео стрийминг на заседанията и съответен видео запис. Модулът следва да има възможност за съхранение, търсене и преглеждане на записите от заседанията. Общински съвет Плевен излъчват заседанията си по гореописания начин: https://obs.pleven.bg
- Създаване и поддържане на публичен електронен регистър на питанията от общински съветник към кмета и отговорите към тях.
Съгласно изискванията на чл. 28, ал. 4 ЗМСМА, в общинския съвет се създава и поддържа публичен електронен регистър на питанията от общински съветник към кмета на общината и отговорите към тях. Питанията и отговорите към тях се публикуват на интернет страницата на общинския съвет или на общината в отворен формат, позволяващ директно извличане на текстова информация, и/или в машинночетим отворен формат.
Съгласно чл. 4а. от Закона за електронното управление (ЗЕУ), регистър е структурирана база данни, чието предназначение е да съхранява и да бъде доверен автентичен източник на данни, за чието водене съществува законово основание и нормативно определен ред за вписване, заличаване и/или удостоверяване на факти и обстоятелства. При необходимост данните в регистъра подлежат на последваща логическа обработка. Административните органи водят регистрите и базите данни, възложени им със закон, в електронна форма.
Видно от гореизложеното не става дума само за създаване на публичен електронен регистър, в който да се записват №, дата, подател и евентуално данни за подаденото питане. Става дума за допълнително създаване на база данни (а не само на регистър) на документите от питанията и отговорите, на възможност за свободен достъп до тях за търсене, четене и извличане във файлов формат. Това е свързано със създаване на допълнителен функционален модул в съществуващите сайтове на общините/ОбС или на създаване на външен модул с посочените функционалности, който да се достъпва през линк от сайта на общината/ОбС. Обръщаме внимание, че при възникване на съмнение относно спазването на Закона за защита на личните данни при изпълнение на възложените по силата на ЗМСМА и разгледани по-горе правомощия на общинските съвети, следва да се обърнете към Комисията за защита на личните данни с искане за издаване на становище по прилагането на закона в конкретния случай.
Като се надявам, че с предоставената информация ще бъдем полезни в ежедневната Ви работа, оставам
С уважение,
Силвия Георгиева
Изпълнителен директор