Информацията за хранителната стойност на етикетите на храните може да бъде чудесен начин да направим по-здравословен избор при пазаруване на хранителни стоки. Въпреки това панелът с хранителна информация понякога може да ни изглежда сложен и не винаги се съобщава толкова ефективно, колкото бихме искали!
И така, съставих ръководство за четене на етикети на храните, с всичко, което трябва да знаем, за да декодираме информацията и да ти помогнем да разбереш какво купуваш и консумираш.
Ръководство стъпка по стъпка
Хранителните панели обикновено показват информация за енергията, размера на порцията и количествата на макронутриенти, витамини и минерали.
Когато разглеждате продукта, трябва да обърнем внимание на:
Датата
Да проверим дали продуктът е годен за употреба.
Ред на съставките
Съдържанието на съставките на хранителния продукт се показва в низходящ ред (по тегло). Когато храната се е произвеждала, първата изброена съставка е допринесла с най-голямо количество, а последната изброена съставка е допринесла с най-малко. Например, ако захарта е посочена като една от първите съставки, това означава, че продуктът съдържа по-голямо количество захар от останалите съставки, изброени по-долу в списъка.
Порция
Тази информация може да бъде полезна, за да определим приблизително колко от определено хранително вещество да консумираме. Например, ако следваме диета с ниско съдържание на натрий, използваме колоната „на порция“, за да разберете колко натрий има в тази порция храна.
На 100 гр.
Цифрите в тази колона са същите като проценти. Така че, ако продуктът съдържа 20 g захар на 100 g, тогава продуктът е 20% захар.
Захар
Препоръчително е да се стремим да избираме продукт, който съдържа около 10-15 g захар или по-малко на 100 g. Да се опитаме да ограничим закупуването на продукти, когато захарта е посочена като една от първите съставки. Други често срещани имена за захар, за които трябва да внимавате, включват глюкоза, сироп, тръстикова захар, царевичен сироп и др.
Мазнини
Да се научим да проверяваме съдържанието на наситени/транс мазнини. Да се опитаме да купуваме такива с по-малко от 3-5 g на 100 g. Да имаме предвид, че продуктите с ниско съдържание на мазнини, може да означава, че съдържат повече захар или скрити изкуствени подсладители или консерванти.
Натрий/сол
Препоръчва се на възрастните да консумират около 2000 mg натрий на ден. Това се равнява на 5 г или 1 ч.л. Може да има скрита сол в много пакетирани хранителни продукти като хляб, зърнени храни, опаковки за закуски, чипс и печени ядки. Като обща насока за пакетирани продукти, да се стремим към 250mg-300mg на 100g или по-малко. Стремете се да не надвишавате 400 mg натрий на 100 g, тъй като това се счита за високо!
Трудно е да се каже съставки
Чували ли сте за съставките преди и можете ли да ги произнесете? Ако не можете, вероятно това е друга дума за захар или вид консервант, подсладител, сгъстител или емулгатор. Проверете за изкуствени подсладители (аспартам) и захарни алкохоли. Да се стремим да избираме и консумираме храни с или повече естествени съставки!
Да не забравяме, че понякога е добре да не слушаме горните указания и да консумираме храни въз основа на това, което ни харесва, но да го правим внимателно и се наслаждаваме на всяка хапка. Балансирайте винаги!