
„Бригада Нов Дом“ години наред беше символ на съпричастност и човечност – предаване, което не просто ремонтира домове, а променя съдби. Със сълзи на очи зрителите наблюдаваха как хора, изправени пред огромни житейски трудности, получават не само нов покрив, а и надежда. Уви, последният сезон – и особено конкретен епизод
(Сезон 7, епизод 12 – 03.05.2025 г.) със семейство от квартал Струмско, Благоевград – предизвикаха буря от възмущение, разочарование и гняв. И то с основание.
Става въпрос за семейство, което мнозина зрители не смятат за истински нуждаещо се. Представена е жена – учителка по английски и френски език, с редовна заплата, която вероятно увеличава чрез частни уроци. До нея – мъж, работещ в строителството. Двамата не са социално слаби, а с постоянни доходи и стабилен покрив над главата си.
Според предаването, с тях живеел и 25-годишният ѝ син, който се води „трети работещ“ в домакинството. Но тук идва важната подробност – съседи разкриват, че синът отдавна не живее при тях, а заедно с приятелката си обитава апартамент под наем. Той е върнат само за снимките, за да се създаде изкуствено усещане за по-голямо и затруднено семейство. Зрителите усетиха тази манипулация – и това само наля масло в огъня.
Хората не са безсърдечни. Напротив – именно чувството им за справедливост е това, което ги възмути. Те не разбират как семейство от двама здрави, работещи възрастни е представено като „безпомощно“. Да, апартаментът бе в занемарено състояние – но не поради бедност, а поради мърлявост, липса на елементарна грижа и незаинтересованост. Надраскани стени, липса на топла вода в кухнята, мизерия – неща, които можеха да се поправят дори с минимални усилия. Проточен бойлер струва 30 лева.
Особено абсурдно изглежда фактът, че мъжът е строител. Ако всяка година заделяха по малко пари, можеха постепенно да освежат жилището си. Но не – по-удобно е някой друг да боядиса, изчисти, обзаведе. Това е, което най-много разочарова зрителите – че добротата се раздава не на онези, които се борят, а на онези, които нехаят.
Коментарите в социалните мрежи бяха безпощадни:
- „С какво това семейство е нуждаещо се?“
- „Трима работещи и не могат да боядисат сами?“
- „Имаш пари за телевизор, компютър и конзола, ама не и за латекс?“
- „Мързел и мърлящина – това ли ще поощряваме?“
Мнозина напомнят за предишни епизоди, където помощта отиваше при самотен дядо, отглеждащ внуче, или при четири братчета, борещи се да задържат семейството си. Там имаше нужда, болка, борба. А тук – изоставен апартамент, изоставена отговорност.
Друго, което не убягна на публиката, е липсата на искреност. Обикновено подобни епизоди вълнуват – има сълзи, благодарност, човечност. Тук обаче зрителите усетиха фалш, преструвка и добре режисирана роля. Разочарованието е още по-дълбоко, защото сякаш предаването вече не подбира по реална нужда, а по сценарий. Цялото излъчване остави вкус на продуктово позициониране – реклама на материали, магазини и спонсори – вместо фокус върху хората и техните съдби.
„Това вече не е помощ, това е шоу“, пишат много от най-верните фенове на предаването. „Ако искам да гледам реклама, ще си пусна рекламен блок. От „Бригада Нов Дом“ очаквам истина, не сценарий.“
И наистина – хората не се бунтуват срещу доброто. Те се бунтуват срещу фалша. Защото когато помощта отиде при тези, които не се стараят сами, тя се превръща не в жест, а в награда за безотговорност. А това убива доверието. А когато доверието си отиде – си отиват и зрителите.
„Бригада Нов Дом“ има силата да променя животи. Но само ако не забрави на кого трябва да помага: на тези, които нямат възможност – не на тези, които нямат желание.